Kilka procesów sprzedaży w jednej firmie

Jedną z głównych korzyści rozpoczęcia pracy z CRM-em jest to co dzieje się w firmie jeszcze zanim zaczniemy korzystać z CRM-a. Zaczynamy porządkować nasze procesy sprzedażowe, ponieważ nawet najprostszy CRM niejako wymusza na nas większe uporządkowanie. Uporządkowana baza kontaktowa to pierwsza korzyść, którą opisaliśmy w jednym z naszych poprzednich postów: https://inflowcrm.pl/2019/07/02/5-krokow-do-uporzadkowanej-bazy-kontaktowej/.

Kolejną równie istotną korzyścią wynikającą z wdrożenia systemu CRM jest uporządkowanie procesów sprzedażowych. Firmy starają się unikać usystematyzowania procesów sprzedażowych twierdząc, że każdy ich klient jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Oczywiście, w wielu branżach jest to ważne. Natomiast należy sobie zadać pytanie, czy czasem w ten sposób nie próbujemy usprawiedliwić bałaganu jaki panuje w naszej firmie lub samym dziale sprzedaży gdzie każdy pracuje na własnych zasadach.

Każda firma dąży do osiągnięcia możliwie najwyższych przychodów przy zachowaniu wysokiej marży. Aby skalować biznes i osiągnąć te cele trzeba zadbać o procesy. Nie da się skalować czegoś, co za każdym razem przebiega zupełnie inaczej. Każdy klient powie, że chce być traktowany indywidualnie, ale również każdy klient chce móc spodziewać się powtarzalnych i na dobrym poziomie efektów współpracy. Taka powtarzalność mogą zapewnić jedynie usystematyzowane procesy sprzedażowe.

Gdy wejdziemy nieco głębiej, okazuje się, że jeden proces to za mało i powinniśmy stworzyć co najmniej kilka procesów sprzedaży dostosowanych do różnych grup produktów lub usług, ale również do różnych grup klientów. Inaczej obsłużymy duże firmy, a inaczej małe kilkuosobowe podmioty. Nie oznacza to, że gorzej. Po prostu inaczej i każda grupa wymaga odpowiednio dopasowanego procesu sprzedaży.

Kiedy potrzebuje ustawić kilka procesów sprzedaży?

  1. Gdy w Twojej Firmie jest kilka grup produktowych lub usługowych dla których pozyskiwanie klientów znacznie się różni.
  2. Gdy obsługujesz różne grupy odbiorców. Np: małe firmy i korporacje oraz samorządy.
  3. Gdy pozyskujesz leady z różnych źródeł i procesujesz je dalej w inny sposób. Np: inaczej obsługujesz przynajmniej do pewnego momentu zapytanie ze strony, a inaczej firmę do której dzwonisz na zimno.

To jedynie przykładowe sytuacje, w których przedsiębiorstwo potrzebuje możliwości skonfigurowania w systemie CRM wielu procesów sprzedaży.

Nie masz jeszcze konta Inflow CRM? Rozpocznij bezpłatny 14-dniowy test.

Rejestracja zajmuje mniej niż 2 minuty!

Inflow CRM - Stworzony dla niewielkich, ale ambitnych firm

Pakiet branżowy CRM

Chcesz usprawnić swoją firmę?

Przetestuj bezpłatnie Inflow CRM przez 14 dni bez żadnych zobowiązań. Jeżeli masz pytania, to po prostu do nas napisz na kontakt@inflowcrm.pl :).