Co to jest proces sprzedaży i jakie daje korzyści?

Proces sprzedaży

Proces sprzedaży pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu każdej firmy. To strukturalne podejście do nawiązywania relacji z klientami i finalizacji transakcji odgrywa istotną rolę w osiąganiu sukcesu na rynku. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego proces sprzedaży jest niezwykle ważny dla przedsiębiorstwa oraz jakie są jego etapy, jak stworzyć efektywny proces sprzedaży, rola CRM w tym kontekście oraz przykłady procesów sprzedaży w różnych branżach.


Nawet prosty CRM może znacząco podnieść efektywność zaprojektowanego procesu, dzięki któremu Twój dział sprzedaży zacznie osiągać znacznie lepsze efekty

Dlaczego proces sprzedaży jest ważny dla przedsiębiorstwa?

Proces sprzedaży stanowi kluczowy element działalności każdej firmy. Jego znaczenie wynika z kilku istotnych powodów:

 • Zwiększenie przychodów: Przez skrupulatne kontrolowanie etapów procesu sprzedaży, firma może w pełni wykorzystać potencjał generowania przychodów, identyfikując najlepsze możliwości.
 • Efektywność działania: Jasno zdefiniowany proces sprzedaży pomaga pracownikom działać efektywnie i systematycznie, minimalizując ryzyko utraty potencjalnych klientów z powodu chaotycznych działań.
 • Pozyskiwanie i utrzymywanie klientów: Poprzez sprecyzowany proces, przedsiębiorstwo może przyciągać nowych klientów oraz budować lojalność tych istniejących.
 • Monitorowanie i rozwój: Śledzenie etapów procesu pozwala na analizę wyników, identyfikację obszarów wymagających poprawy i ciągły rozwój strategii.

Etapy procesu sprzedaży

Choć w każdej branży może to wyglądać zupełnie inaczej, to zazwyczaj w procesie sprzedaży znajdują się następujące etapy:

 • Pozyskanie potencjalnych klientów: Rozpoczyna się od identyfikacji osób lub firm, które mogą być zainteresowane oferowanym produktem lub usługą.
 • Kwalifikacja leadów: Następnie, w tym etapie, oceniane są potencjalne szanse na sprzedaż, biorąc pod uwagę ich gotowość zakupu, budżet oraz zgodność z profilem klienta.
 • Prezentacja i oferta: Na tym etapie przedstawiane są szczegóły oferty, podkreślając korzyści płynące z zakupu dla klienta.
 • Rozwiązywanie obiekcji: W razie wątpliwości czy obiekcji klienta, sprzedawca ma za zadanie je skutecznie rozwiać i pokazać zalety produktu lub usługi.
 • Zamknięcie sprzedaży: To etap, w którym klient podejmuje decyzję o zakupie.
 • Obsługa posprzedażowa: Po sprzedaży ważne jest zapewnienie klientowi odpowiedniej obsługi, wsparcia i budowanie długotrwałej relacji.

Tworzenie efektywnego procesu sprzedaży

W Inflow CRM w zaledwie kilka minut stworzysz proces zawierający etapy dopasowane do Twoich potrzeb. Raz stworzony proces możesz modyfikować i udoskonalać na podstawie doświadczeń i zdobytej wiedzy. O czym warto pamiętać przy tworzeniu procesu sprzedaży? Oto kilka kluczowych rzeczy, o których musisz pamiętać:

 • Analiza rynku i klientów: Zrozumienie rynku oraz potrzeb klientów to podstawa skutecznego procesu sprzedaży.
 • Definiowanie etapów: Określenie konkretnych etapów procesu, od pierwszego kontaktu do finalizacji transakcji, pomaga w zachowaniu klarowności.
 • Role i odpowiedzialności: Przydzielenie ról i obowiązków w zespole sprzedażowym oraz zrozumienie ich znaczenia dla procesu.
 • Monitorowanie i udoskonalanie: Regularna analiza wyników oraz feedbacku pozwala dostosować proces do zmieniających się warunków rynkowych.

W przedsiębiorstwie może funkcjonować jednocześnie wiele procesów sprzedaży. Liczba procesów sprzedaży w firmie zależy od wielu czynników, takich jak różnorodność produktów, segmentacja klientów czy specyfika branży. Może istnieć więcej niż jeden proces, np. dla różnych grup produktów czy rynków docelowych.

Dodawanie procesu sprzedaży

Tworzenie procesu sprzedaży w Inflow CRM

Rola CRM w procesie sprzedaży

CRM jest nieodzownym elementem procesu sprzedaży. Nawet prosty CRM może znacząco podnieść efektywność zaprojektowanego procesu, dzięki któremu Twój dział sprzedaży zacznie osiągać znacznie lepsze efekty.

 • Zbieranie danych: Gromadzenie informacji o klientach, ich preferencjach i historii transakcji pomaga lepiej zrozumieć ich potrzeby.
 • Personalizacja: Dostęp do zgromadzonych danych pozwala na spersonalizowaną komunikację i dostosowanie oferty.
 • Automatyzacja: CRM umożliwia automatyzację wielu procesów, co przyspiesza działania i redukuje ryzyko błędów.
 • Monitorowanie efektywności: Dzięki funkcjom analitycznym CRM, możliwe jest bieżące monitorowanie wyników i dostosowanie strategii.

Kto uczestniczy w procesie sprzedaży

Choć najczęściej to sprzedawcy zajmują się większością procesu sprzedaży, to zdecydowanie najlepsze efekty przynosi zaangażowanie w proces wszystkich osób związanych z budowaniem relacji z klientem.

 • Sprzedawcy: Odpowiadają za nawiązywanie kontaktu z klientem i prowadzenie procesu sprzedaży.
 • Dział marketingu: Kreuje strategie pozyskiwania klientów i tworzy kampanie promocyjne.
 • Dział obsługi klienta: Zapewnia wsparcie po zakupie oraz obsługę produktu czy usługi po transakcji.
 • Kierownictwo: Nadzoruje i koordynuje cały proces sprzedaży, ustalając cele i strategię działania.

Podsumowanie

Proces sprzedaży jest nieodzownym elementem sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Dbałość o strukturalny i efektywny proces pozwala na zdobycie nowych klientów, utrzymanie lojalności istniejących oraz zwiększenie przychodów. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest analiza rynku, tworzenie spersonalizowanych strategii, skuteczne wykorzystanie narzędzi CRM oraz ciągła adaptacja procesu do zmieniających się warunków.

Chcesz w kilka chwil stworzyć efektywny proces sprzedaży? Rozpocznij bezpłatny 14 - dniowy test Inflow CRM, a Twoja sprzedaż i obsługa klienta wejdą na nowy poziom.

Nie masz jeszcze konta Inflow CRM? Rozpocznij bezpłatny 14-dniowy test.

Rejestracja zajmuje mniej niż 2 minuty!

Inflow CRM - Stworzony dla niewielkich, ale ambitnych firm

Pakiet branżowy CRM

Chcesz usprawnić swoją firmę?

Przetestuj bezpłatnie Inflow CRM przez 14 dni bez żadnych zobowiązań. Jeżeli masz pytania, to po prostu do nas napisz na kontakt@inflowcrm.pl :).